"Dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah eğitimdir."
Nelson Mandela

Fakülte Tarihçesi

Fakültemiz 24 Kasım 1962 yılında Yüksek İslam Enstitüsü adıyla Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 4 yıllık öğretmen yetiştiren bir kurum olarak öğretime açılmış ve ilk mezunlarını 1966 yılında vermiştir.

20 Temmuz 1982 tarihinde Selçuk Üniversitesi'ne bağlanarak İlahiyat Fakülteleri arasına katılmıştır. Şu an fakültemizde
38 profesör,
14 doçent,
13 doktor öğretim üyesi,
4 öğretim görevlisi doktor,
8 öğretim görevlisi,
2 araştırma görevlisi doktor,
19 araştırma görevlisi,
2 uzman olmak üzere toplam
100 akademik personel ile eğitim verilmektedir.

Fakültemiz halen Konya il merkezinde Meram Yeni Yol üzerindeki binasında öğretime devam etmektedir.

Bilgisayar laboratuarı, yabancı dil laboratuarı, yemekhane, sportif tesisler, öğrenci kulüpleri ve kantin hizmetleri ile öğrencilerimizin her türlü sosyal faaliyetlerine imkan tanınmaktadır. Açık raf sistemine geçmiş olan kütüphanemiz, 31807 adet kitap ve süreli yayınları ile öğrencilerimize araştırma ve geliştirme imkanı tanımaktadır. Ayrıca fakültemiz yerleşmiş bir bilgi işlem ortamı sayesinde öğrencilerimize gerek kayıt gerekse not öğrenimleri konusunda çağın gerektirdiği internet ayrıcalığını sunmaktadır.

Fakültemiz mezunları, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve İmam Hatip Liseleri meslek dersleri öğretmeni olarak çalışabilmekte, ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı çeşitli birimlerde görev alabilmektedirler. İmam Hatip Liselerine öğretmen olacak olan İlahiyat Lisans Programı mezunları, 3 yarıyıllık bir Tezsiz Yüksek Lisans programına tâbi tutularak bu programda alacakları pedagojik formasyon ve mesleki bir ek eğitim ile daha ehliyetli ve nitelikli öğretmen yetiştirilmiş olacaktır. İmam Hatipler dışındaki lise ve dengi okullara öğretmen olmak isteyenler ise sadece pedagojik formasyon derslerini alarak Tezsiz Yüksek Lisans programına tâbi tutulacak, bu alanda da daha nitelikli öğretmen yetiştirilmesi sağlanacaktır. Üç yarıyıllık bu Tezsiz Yüksek Lisans programları, yaz okulu imkanından da istifade edilerek 1 yılda tamamlanabilecektir.

7/12/2011 tarihli ve 2011/2620 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 27 Aralık 2011 tarihinde Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül tarafından onanması ve aynı gün 28155 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanması üzerine, Fakültemiz Konya Üniversitesine bağlanmıştır.

Fakültemiz 3 ay 15 gün Konya Üniversitesi adı altında eğitime devam ettikten sonra 11 Nisan 2012 Çarşamba 28261 sayı ile Resmi Gazete'de yayınlanan 6287 nolu Kanunun 20 maddesinin yürürlüğe girmesiyle Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi olarak eğitim faaliyetlerini sürdürmüştür.

Son olarak Resmi Gazete'de yayınlanan 26/09/2016 tarihli ve 2016/9270 sayılı kararnamenin ekinde yer alan Madde-2 uyarınca Fakültemizin ismi 1 Kasım 2016 tarihinde Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi olarak değiştirilmiştir.

ARAMA
 


BAĞLANTILAR
İlahiyat Web Otomasyonu
Bologna Veri Girişi
Bologna Information Package
Lisans Akademik Personel Girişi
Lisansüstü Akademik Personel Girişi
Lisans Öğrenci Girişi
Lisansüstü Öğrenci Girişi
İlahiyat Öğrenci Girişi
Üniversite E-posta Servisi
Yordam Katalog
Katalog Tarama (Eski)
Ödünç Kitap Takibi
Üniversite Tanıtım Videosu
Fakülte Tanıtım Videosu (Türkçe)
Fakülte Tanıtım Videosu (Arapça)
2014-2015 Akademik Takvimi
Hazırlık Yoklama Girişi
Hazırlık Öğretim Elemanı Girişi
Hazırlık ÖĞRENCİ GİRİŞİ

Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Adres: Aşkan Mh. Yeni Meram Cd. No: 136 42090 Meram / KONYA
Tel: (0 332) 323 82 50 Faks: (0 332) 323 82 54 E-posta: ilahiyat@erbakan.edu.tr